Anasayfa arrow Turlar ve Geziler arrow Diğer arrow Azerbaycan - Bakü
 
   
Anasayfa
Turlar ve Geziler
Yorumlar
Konaklama
Yeme İçme
Fotoğraflar
Komik Anlar
Komşu Siteler
İletişim
Arama
Ziyaretçi Defteri
 

  :: Azerbaycan - Bakü
  :: Bodrum, Datça, Bördübet, Akyaka
  :: Sarımsaklı - Cunda - Ayvalık - Balıkesir
  :: Azor Adaları (Açores)- Portekiz
  :: Erikli Yaylası - Çınarcık - Yalova
  :: Yedigöller - Bolu
  :: Ankara Anıtkabir Turu
  :: Miniatürk - Mini Türkiye Turu- İstanbul
  :: Kartepe- Kocaeli
  :: GALATİ (GALATZ) - ROMANYA
  :: TürkiyeTuru na Hoşgeldiniz
  :: KENDİ OTOMOBİLİNİZLE TATİL
  :: Tatil denince akla gelenler
  :: Tatil denince akla gelenler
  :: Denizlerimiz hakkında bilinmesi gerekenler
  :: Denizlerimiz hakkında bilinmesi gerekenler
  :: Sık Sorulan Sorular
  :: İSTANBUL ÜSKÜDAR'DA ANTİK LİMAN
  :: BATI KARADENİZ FOTOĞRAFLARI
  :: Çek Cumhuriyeti - PRAG PRAHA PRAGUE PRAGA TURU
  :: Çanakkale Şehitliği, Truva, Asos
  :: Balayında Nereye Gidelim ?
  :: Almanya - Deutschland - Germany
  :: SAN FERMIN FESTİVALİ - İSPANYA
  :: Likya Turu, Fethiye Turu, Ölüdeniz Turu
  :: Haftasonu Ne Yapmalı
  :: Ege Akdeniz Turu
  :: Karadeniz Yaylalar Turu
  :: Haftasonu, Batı Karadeniz, Safranbolu Turu
  :: Kuzu Yayla - Kocaeli
  :: HondaJazz.org Batı Karadeniz Turu
  :: İL VE İLÇELERİMİZİN LİSTESİ
  :: Haftasonu Beypazarı, Mudurnu, Göynük Turu
  :: Mavi Tur, Mavi Yolculuk, Yelkenli Tekne Turu
  :: TATİL İLE İLGİLİ HERŞEY BURADA OLACAK
  :: AKDENİZ ESİNTİLERİ
  :: Şile, İstanbul
  :: Uludağ - Bursa
  :: Eskişehir
  :: GAP TURU FOTOĞRAFLARI
  :: TATİLCİLER
  :: Yazın tatile çıkılır. Ya Kışın ?
  :: VENEDİK- İTALYA
  :: İzmit Maşukiye
  :: GAP TURU KONUKLARIMIZ
  :: Amasrada Balık Salata
  :: MADRİD - İSPANYA
  :: İstanbulun en iyi ciğercisi
  :: Türksel Çeker Tepesi
  :: İtalyanlar ve Diğer Avrupalılar
  :: duvenhotel
 
Azerbaycan - Bakü
Puan: / 216
Kötüİyi 
BaküTürkiyenin doğusunda istanbuldan 1800 km uzaklıkta, Hazar Denizi kıyısında Petrol Kuleleri ile iç içe şehir Bakü. Azeri Türklerinin söyleyişiyle Azerbaijan BAKI. 

İlk defa doğu da bir ülkeye gitmenin heyecanı başladı.
Ayrıca atalarımın geldiği orta asyaya yaklaşmak ve hazar denizi kıyısına varmak heyecan verdi.
Çocukken coğrafya dersinde gördüğümüz o meşhur hazar denizi kıyısından bakabilecektim.
Bilet almak sorun olmadı. Çünkü Türkiye de vize işlemine gerek yok. Uçak yolculuğu da 2 saat 20 dakika sürdü.
Ama inince farklı şeyler görmeye başlamıştık bile. Çok fosforlu koyu yeşil kocaman şapkaları olan emniyet görevlileri vardı.
8 tane giriş gişesi vardı. Fakat bunlardan önce vizesiz gişesine gidip sıraya girip vize için mühür vurdurmak sonra yandaki gişeye geçip vize parasını ödeyip, vize işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. 5-10 kişi vizesini almış kişileri onaylamak icin beklerken 1 kişi tüm sıradakinin vize işlemlerini yapmaya çalışıyor. Yani kısacası uçak süresi kadar süreyi vize sırasında beklerken harcayıp 2 saat 20 dk lık yol 4 saat 40 dk oluyor. Ama 2008 den itibaren Türkiyeye vize kalkacak deniyor. Eğer siz giderken kalkmış ise bu girişte bu sorunları yaşamayacaksınız demektir. Gümrükten geçince tekrar manyetik kapı ve xray cihazından valiz geçiyor. Ama emniyet görevlisi manyetik kapı ile ilgilenmiyor. cep telefonu ve bu gibi metal eşyalarla kapıdan geçerken bağıran cihazlara  kimse birşey demiyor. Valizde olan eşantiyon kalemlerden kısmetlerine düşeni almak için paketlerin başında duruyorlar :)

Zor oldu ama havalimanından çıktık :) Birisi gelip yanına taksi derse evet derseniz sizi taksiye götürür mutlaka fiyat sorun. Birisi 20 dolar derken diğeri 35 dolara ancak olur demişti. Ayrıca taksiler Wolkwagen Passat. Ama taksimetre icat edilmemiş daha. Tahmini fiyata götürüyorlar. Pazarlık her yerde işe yarıyor pazarlık edebilirsiniz. Gece sabaha karşı geldiğimizden gecenin son karanlığından yağmur yağarken karanlık sokaklarda hızlı ve dengesiz şekilde yol alıyoruz.
Şehire yaklaşırkan petrol kuyularının yanından geçiyoruz. Bir tanesinin bacasındaki alevlerden tüm gökyüzü aydınlanıyor. sarı alev renginde bir gökyüzü var her yerde. Otele varıyoruz. Resepsiyon memuru uyumakta. Uyandırıyorum yardım edin valizler var diyorum. sadece uyanıyor ama yerinden kalkmıyor.
Evrakları doldurup odalarımıza çıkıyoruz ve uyuyoruz.
4 saat uyuyup 2 saat ileri aldığımız saatimize göre 11 de kalkıyoruz. Hemen şehire inip fuar yerini buluyoruz. paketleri bırakıyoruz. ara biriminin manat oldugunu öğreniyoruz. Taksiye binmeden fiyat sorup pazarlık ediyoruz. Yine taksi gayet lüks bir mercedes. Fuar yerine varınca güvenlikten geçerken yine görevliler kalem vermezseniz geri çıkarmayız gibi espiriler yapıyor. Taksicilerde sigara var mı diye soruyorlar genelde. Burada sigara, kalem, yemek gibi ikramlar rüşvetten sayılmıyor. Fuardan çıkınca nereye gidelim derken yanımıza bir taksi yanaşıyor sizi istediginiz yere götüreyim diyor. Önce nereye gitsek falan derken taksici
şehir turu öneriyor. Kaç para dememize rağmen önemli degil anlaşırız falan diyor. Biraz pazarlık edip 35 dolardan 25 dolara indiriyor taksiyle  1 saat gezme ücretini. Biniyoruz ve bizi en iyi restoranlara götür diyoruz. Şehir turundan sonra iki restorana götürüyor. Geniş ve şatafatlı düğün salonu gibi müzikli salonda masaların yer aldıgı ortamlar. Müziksiz yer isterseniz kabinler var diyorlar. Bakıyoruz ki gerçekten ufak odalar içinde birer masa var. Herkes özel oturup kendisi egleniyor. içeride tv, klima gibi gerekli şeyler mevcut. Denilene göre sovyet zamanında insanlar, konuşulanlar KGB ye kadar gitmesin diye böyle bir yöntem geliştirmiş. Zamanla bu gelenek haline gelmiş. Sonra taksi şoförü bizi şehir dışında deniz kıyısında Dostluq isminde bir restorana götürüyor. Restoran Hazar denizi sahilinde. Bahçesi ve plajı var. Plaj kış oldugundan terk edilmiş duruyor. Ama yazın çok kullanılan bir plaj olduğu belli. Deniz bakıyoruz dalgalar vururken sahile karşıda 3-5 adet denize kurulmuş petrol kuyuları dev metal canavarlar gibi duruyor. Petrol kulelerine karşı plaj da denize girenler ilginç geliyor. Hatta arka da tepenin yamacına villa türü evlerin yapıldığını görüyoruz. Deniz ve petrol kuyusu manzaralı villalar çok farklı geliyor bizlere. Burada karada yer alan petrol kuyuları ve yerleşim yerleri yan yana duruyor hatta iç içe. Kuyular, evler, kuyular, evler şeklinde devam ediyor. Sağlık sanırım pek önemli değil diye düşünüyoruz. Hava da petrol kokusu var sürekli. Sanki çakmak çaksan heryer tutuşacakmış gibi geliyor :) Yollar da şerit ve kural yok gibi. Arabalar her yöne her yönden gidebiliyor ve sürekli korna ile birbirini taciz ediyor. Ama sonra sakince geçip gidiyorlar yanından. Korna sanki alışkanlık olmuş insanlarda. Ama kimse sinirlenmiyor birbirine. Kavga ve başka birşey yok. Sanki sinirleri alınmış insanların. İnsanlar farklı farklı. Ruslar var, Azeriler var, biraz da ikisinin karışımı insanlar var. Yol sıkışsa bile taksiler kaldırıma çıkıp devam edip ileri de tekrar yola iniyorlar. Tek yön olan büyük caddelerde bile gayet hızlı şekilde tersten gelen araçlar görebilirsiniz. Biraz hindistan trafiği gibi karmaşa gözüküyor gözünüze. Sonra, İstanbul çok mu farklı diye de geçiyor insanın içinden.

Yemek kültürü ne gelince Kırmızı et ağırlıklı, kebapları çok lezzetli. Yetiştirildiği bölgeden olsa gerek. Dana eti çok lezzetli. Menülerde dana eti ve balık eti birlikte yeniyor. Dana eti diye yazmıyor menüler de. Mal eti yazıyor. Burada bazı kelimeler türkiyedekinden farklı olduğundan şaşırabilirsiniz. Ama 1-2 günde hemen alışıyorsunuz.

Polisten çok fazla korkuyorlar. Polise düşmek demek hayatının zindan olması demekmiş, halkın dediğine göre. 100 dolar rüşvet vererek kocasına 7 yıl hapis cezası alan kadın olduğundan bile bahsediliyor. Ama bizim gördüğümüz Polisler gayet nazik ve yardımsever insanlardı. Giyim mağazalarında lüks sınırsız. Türkiye de bile olmayan lüks mağazalar Baküde var. Bütün caddeler Aliyevin akrabalarının isimlerini almış. Binalar ve müzeler de öyle. Her yerde Aliyev fotoğrafları var.

Akşam Türkiyeden 4 ay önce Azerbaycana yerleşmiş bir arkadaşımız ile buluşuyoruz. Oturduğumuz kafenin adı Cafe Mozart. Menüler dahil herşey İstanbul Türkçesi. Öğreniyoruz ki Türkiyeden gelenlerin kurduğu bir kafeymiş.  Burada bazı sektörler daha yeni oluşmaya başladığından iş yeri açmak burada kolay. Sektörde ilk olduklarından para kazanması da kolay. İstanbulda iş yeri açmak ve ayakta durabilmek zor olduğundan bazı sektörlerde burada Türkiye şirketleri açılmaya başlamış. Sizinde kafanızda böyle bir fikir varsa araştırmaya değer. Kışın gittiğimizde soba yanımızda şeffaf çadır içerisinde içeceklerimizi yudumlarken kendimizi İstanbulda gibi hissediyoruz. Baküye gidenlere ufak bir mola vermek için Cafe Mozart'ı öneririz. Türkiyeden gelenler açtıkları mağazalar da sadece Türkçe yazı kullanıyorlar. Kafe de arkadaşta bize baküyü anlatıyor. Prag Şehrini al, Malatya ile birleştir işte sana Bakü diyor. Gerçekten de 1800 ve 1900'lerden kalma klasik avrupa mimarisi ile dolu her yer. Halkı da daha fakir gözükmesine rağmen Anadolu Türklerinden farklı olmayan insanlar. Halkın çoğu Türkiye Türklerini seviyor ve Türkiyeyi abi ülke gibi görüyor. Hatta kendi milli Takımlarının futbol maçından çok Türk Milli takımının futbol maçlarını  izliyorlar. Kazandığımız da bizim gibi seviniyorlar. Herkes burada da Galatasaray, Fenerbahçe ya da Beşiktaşlı. Hafta sonu Türkiye de olduğu gibi orada da Türkiye lig maçları izleniyor. Ayrıca tüm Türkiye dizinleri de seyrediliyor. Bu sayede Türkiye Türkçesini de konuşmasalar da biliyorlar.Sinema, Televizyon, Dizi, Şarkı gibi kavramların milletleri birbirine tekrar nasıl yakınlaştırdığını görüyorsunuz. Böyle giderse 50 yıl içerisinde 100 yıllık ayrılıktan dolayı biraz da olsa farklılaşmış iki toplumun tekrar aynı olacağı görülüyor.

Türkiyeden gelen tüm markalar çok seviliyor. Taksi gibi şeylerde hala fiş gibi şeyler yok. kayıt dışı ekonomi çok fazla. Türkiyenin 1980'li yılları gibi aslında. Ama farkı çok hızlı kapatacağı kesin. Tüm şehir bir şantiye gibi. Bütün binalar, caddeler ve kaldırımlar yenileniyor. Bakünün rakımı  -18 metre. Yani deniz seviyesinden 18 metre daha aşağıda. Havası bazı bölgelerde petrol kokmasına rağmen çok güzel. Kafkas havası hala hissediliyor. İnsanlar yediklerine çok dikkat etmiyorlar. Yağsız hafif yemek kültürü daha buralara gelmemiş.

Halk genel de fakir görünüyor. Dediklerine göre ya 4 Dolar kazanıyorsun ya 40.000 Dolar. Yani ya çok zenginler  ya da çok fakirler. Orta sınıf yok gibi görünüyor. Otomobil dışarıdan gümrüksüz getirilebiliyormuş. O yüzden insanlar Almanya dan aldıkları eski ve ucuz otomobilleri kullana kullana Türkiyeden geçirip Azerbaycana getirip burada kullanıyorlar. Taksiler ya çfok eski, bizim murat 124 e benzeyen Lada marka ya da Son model Volkswagen Passat marka. Tabi taksi ücretleri de taksinin lüks olmasına göre değişiyor. Lada taksi 2 manat ise passat taksi 5 manat. Bu arada, Manat Azerbaycan parabirimi. Aralık 2007 itibariyle 1 Manat = 0.85 Amerikan Doları (1 Manat = 0.85 USD) ediyor.

Şehrin neresine baksanız petrol çıkıyor demiştik. Sanırım bu orta vadede şehrin yenilenmesine harcanıyor. Azerbaycan nüfusu 8 milyon. Ama büyük şehirleri sadece Bakü. 2 - 3,5 milyon nüfusu bakü de yaşıyor geriye kalan 4-5 milyon insan ise daha küçük şehirlere ve köylere bölünmüş. Burada Baküden sonra en büyük şehir 300,000 nüfusluymuş. Diğer şehir nüfusları daha da azmış. Şehirlerden sonra köyler geliyormuş. İlçe kavramı yokmuş. Köyler genel de Azeri Türklerinden oluşuyor. Genel de azeri Türkçesi konuşuyorlar. Fakat Bakü de Rusça hala anadil olarak kullanılıyor. Bakü halkının % 95-i Müslüman,%4 Hıristiyan çok küçük bölümü ise Yahudidir. Dilde nüfusun %90-94 arası Azeri Türkçesini konuşur diye geçiyor. Ama gördüğüm kadarıyla Rusça hala yoğun olarak kullanılan ortak dil. Bakir bir şehir olan Bakü. Yeniliklere açık hızlı gelişen bir şehir. Gitmenizi ve bizim gibi Türkçe konuşan bir ülkenin güzelliklerini görmenizi tavsiye ederiz. Özümüzü görmeniz ve kardeş ülkeleri de tanımak için başlangıç olarak Azerbaycandan başlayabilirsiniz. Sonra inşallah diğer Türk Cumhuriyetlerini de :) Haftalık bir tur düzenlemek için Azerbaycan güzel ve farklı bir tercih olacaktır. Yazın giderseniz Hazar Denizinde plaj keyfi de yapabilirsiniz. 

Fotoğraflar

 

Yorum (39)Add Comment
...
Yorumu yazan Ilqar, Mayıs 16, 2015
men Turkleri cok severim cunki men de Turkem bununla kurur duyuram Azerbaycanda yasayiram yukarida yorumlari okudum yazmislar ki Azerbaycanlilarin bezileri Turkluyunu danir bu dogrudur cun ki,Azerbaycanda yasayanlarin 20% Turk olmayan milletler onlar ozlerine Azeri deyer
...
Yorumu yazan asy, Aralık 10, 2014
turkiyeni oz olkemden cok sevirem men azeriyem
...
Yorumu yazan Azerbaycan gözeli., Ağustos 30, 2014
düşüncelerimi yazdıqca anlaşılmayan sözlerintercümesini yazacam.Canlarim menim(benim yani) bir-birimizi tutalım ve tutunayım.Bizler hamımız(hepimiz yani) oguz türküyüz.Bir ailede (iki qardaş (kardeş yani) bir-birinden küserse incinirse nece(nasil) olar?Pis (kötü) olar.Mence (bence) her iki ölkede (ülkede) bir birini sevmeyen varsa o galiba kökünün bir kökden-oguz türk soyundan oldugunu unutmuş ya da türk esilli deyildir.Men(ben) yer üzündeki (yüzündeki) bütün türkleri soyumuzdan ister Azerbaycan ister türk ister qaqauz ister özbek olsun bir insan olarak severim.
...
Yorumu yazan xəyalə, Ağustos 09, 2014
Mən azərbaycanlıyam ,vətənimi və milliyətimi cox sevirəm bu qədər mühakiməyə ehtiyac yoxdur .Cünki biz müstəqilliyimizi yenicə qazanıb bu qədər ugurlarla irəliləyirik.Mənə elə gəlir ki bunu alqışlamaq lazımdır,nəinki sonundan görmüş kimi qeyd etmək laxım deyil dostlar .Onu da qeyd edim ki baxmayaraq qardaş ölkəyik biz Azərbaycanlılar qədər qonaqpərvər ikinci millət tanımıram .Əvvəlcədən təşəkkürlər Vətənini və dostunu sevən biri
...
Yorumu yazan Leyla, Temmuz 09, 2014
Meraba ben Leyla azeriyim sizlere tam bir gerceyi soylemek isdiyorum ne azeriler turkle kendi vatanlarında seviyor nede turkler kendi vatanida sadece agızda oyle konuwyorlar oki, kaldı kulture hatırlatıyım azeriler ruslarla yawamıw ve haylada rusca konuwyorlar kultura kaldıysa bizler her halde kısa giynen kadınların arkasıyca kotu sozler atmıyoruz cunki, kiminse bacısı yada karısı ola bılır turkiyede ıse acık gıyen gordukde hemen laf atyolar hic olmasa bırınci kendinize bakın sonra azerileri elewdirin bence ha bide wunu soyliyeyim sizler eyer kızlar evlerinin kira parasını veremiyorsa hemen seks teklif edyolar hata bunu filimlernizede aks etirmiwiniz bide utanmadan kulturden konuwyosunuz o emrahın fılımlerınden hıc konuwmasam daha iyi o zamanlar sız turkel buraya gelende dıyodunuz canım bu ne ya herkesin evinde piyano var bende geldim turkiyeye sizin koylernizde oldum haylada yerden oturub yemek yıyosunuz ancak hatda bizim koylermide hatta o zamanlardan bu zamana kadar yerden oturub yemek yeyen yok lutven kulturden konuwma konuwdukca batyosun burda biri var cok kulturden konuwan bence sen hic bakuye diyil koymuze git sonra kendi koynuzu kiyasla sora wehire gec bence sonra kulturuden konuw bence oyrencisin nesin bilmiyorum konuwmana diqat et bence hicde sizin ulke guluk gulustanlik diyil bence terbiyesiz ve seviyesiz bu yazdiklarimda benden sana o zaman geri zekali senin hic kulturden konuwmaya bile hakin yok.
...
Yorumu yazan bmw, Temmuz 05, 2014
hami turkiye dubai avropa olkelene qacir istirahete sizde bakiya gelirsiz gezmeye agliviz olsun ne var bakidaaaaa
...
Yorumu yazan rena, Temmuz 02, 2014
azerbaycan kimi bir olke ve baki kimi bir seher hec yerde yoxdur men azerbaycanliyam ve vetenimi cox sevirem.Burada her sey gozel ve eylenceli
...
Yorumu yazan M.E.B., Temmuz 24, 2013
Selam,
5 YIL 5 AY 12 GUNDUR Azerbaycandayim
5 YIL 5 AY 12 GUN onceki ile simdiki hali cok farkli. Ozellikle Baku disindaki diger sehirler cok guzel(lerik, masalli, lenkeran, seki, qax, qebele, quba, samakh, qusar, laza, sumqayit. ismayilli gibi) belki bir Akcakoca, Trabzon, Ordu vs degil; ancak en az onlar kadar guzel bol yesilli, nehirli, selaleli, sulu, temiz toprakli guzel yerler...
...
Yorumu yazan Rovshen, Aralık 16, 2012
Millet Turkiye ve Azerbaycan qardashligina eshq olsun yashasin Turkkuyumuz...
...
Yorumu yazan Tural Alizade, Kasım 21, 2012
Azerbaycan seyahatinizde sizleri Avand Hotel e bekliyoruz. Havaalanindan ucretsiz karsilama ve otele ulastirma ve sehrinmerkezindeki konumumuzla sizlere en kaliteli hizmeti sunmaya calisiyoruz. www.avandhotel.az ... 994559391214...Sizleri bekliyoruz..Avand Hotel
...
Yorumu yazan Murad, Ağustos 05, 2012
Salam men Azerbaycanda yasayiram... 2008-2012 -ci iller erzinde Baki daha da gozellesib... Azerbaycanin her yeri gozeldir... Menim ucun Turkiyede dogmadir... eyni milletik ... Siz Azerbaycanin gozel bolgelerini gezseniz menim dogru soylediiyimi goreceksiniz... Azerbaycanin Qax-Zaqatala- Seki - Xacmaz- Nabran Istirahet merkezi- Qebele---Ismayilli ve s, kimi yerlerinde olsaniz cok guzel yerlerdir... Her yerde pis insanlar var... Bir mesel var mese cakkalsiz olmaz... her kesi Azerbaycanin gozelliklerini gormeye devet edirem...Sagolun...
...
Yorumu yazan şahin tuzcu, Ağustos 01, 2012
çok güzel bakü, yemekleri şahane ve ucuz , araba kiralamaya gerek yok elini sallasan ellisi. güvenliği fevkalade,
...
Yorumu yazan mehmet necati, Haziran 02, 2012
yahu vay arkadaş ne türkiyede nede baküde iş bulabiliyorum azerbaycanda çalışmak istiyorum lütfen yardımcı olursanız sevinirim
...
Yorumu yazan serdar, Mart 23, 2012
balayı için yurt dışı tatili düşünüyoruz.yunan adaları tunus paris mi derken aklıma birşey geldi...
eşimin ailesi 2 kuşak önce baküden göç etmiş. ben de kafkas kökenliyim. o halde bu tatili anlamlı yapmak için azerbaycana gitmemiz gerekli dedim ve araştırmalara başladım.eylüle kadar bir plan yapmam lazım...
...
Yorumu yazan ÜLKÜCAN ŞEKER, Şubat 26, 2012
Ben Azerbaycan/Bakü'de doğdum. eğer erkek olsaydım adım alparslan türkeş şeker olacakmış ama kız olunca azerbaycan ın can ını da vererek adımı ü
lkücan koymuş annemle babam .. 1998 doğumluyum. şu anda 14 yaşındayım annemle babam öğretmen olduğu için tayinleri bakü ye çıkmış ve ben doğmuşum. ama 2 aylıkken ben kayseri ye gelmişiz. orayı çok merak ediyorum. şu anki ülküm yani amacım biraz daha büyüyünce bakü ye gitmek. inşaallah ALLAH nasip eder de gidip görürüm doğduğum toprakları... =))
...
Yorumu yazan MEMO, Ocak 14, 2012
AZERBAYCAN DUNYANIN EN GUZEL ULKELERINDEN BIRI VALLA TURISTLERIN YALANCISIYIM:)SAKA YA ORDA BI HAYLI YASAMISLIGIM VAR IS ICABI HAKIKATEN INSANI BI BASKA DIN DIL IRK AYRIMI YOKTUR SOKAKLARI ISTANBUL SOKAKLARI GIBI DEGILDIR OLDUKCA MODERN KI TURKIYENIN YETISMESI ZOR BI MODERNLIK CUNKI HERKES ISTEDIGINI YASIYO KIMSE MISAL KIZZ HAYRIYE ALI AMCANIN KIZI NEDE ACIK GIYINIYO DIYE DONUP BIR BIRININ ARKASICA KONUSMAZ BURALARDA EGLENCENIN DIBINE VURURSUNUZ BURALARDA.KULTURSUZ INSANI COK AZDIRKI EN ONEMLI AYRINTIDA BUDUR HER KONUDA GOOGLE GIBIDIRLER VALLA ARA OGREN BILGI TARIH EDEBIYAT TIYATRO FILM KULTUR EGLENCE HERSEY MEVCUT BU ULKEDE EUROVISION 2012DE EKRANLARDAN GORURSUNUZ ARTIK MUTHIS OTESI GITMEDIYSENIZ OLMEDEN ONCE YAPMANIZ GEREKEN EN 1.SEY OLMALI SAYGILARIMLA
...
Yorumu yazan Hakan Avcı, Aralık 18, 2011
Azerbaycanlılar Azeri lafından hoşlanmaz. Azeri diye birşey yoktur, biz Türküz diye kendilerini tanıtırlar. Bakü pahalı bir şehir ama pahalı olduğu kadar da güvenli. Kominizmle kapitalizmin birleştiği bir ülke görmek isteyenler için güzel bir örnek. Azerbaycanlı kardeşlerimizin Türkiyelileri sevdiği ve Türkiye'ye karşı besledikleri saygıyı görünce onlara karşı saygım ve sevgim bir kat daha arttı. Tüm Azerbaycanlı kardeşlerime Türkiye'den kucak dolusu selamlar...İyi ki varsınız. Varlığınız bizlere huzur veriyor...
...
Yorumu yazan semra, Kasım 14, 2011
baku cooooooooook guzel bir sehir..ankara gibi degil.
...
Yorumu yazan ALİ İHSAN, Ağustos 05, 2011
MERHABA ARKADAŞLAR BEN ÇOK UZUN YILLAR AZERBAYCAN'DA KALDIM VE ORDAN EVLİYİM AZERBAYCAN 1990 YILINDA İNSANLARIN RUS TANKLARI ALTINA KENDİLERİNİ ATARAK SİLAHSIZ BAĞIMSIZLIĞINI KAZANMIŞ BİR ÜLKEDİR. YÜZYILLARDIR ESARET ÇEKMİŞ AKABİNDE YENİ YENİ (TAM BAĞIMSIZ DENEMEZ) BAĞIMSIZLIĞINI KAZANMIŞTIR. DEVLET İDARESİ VE YÖNETİMİNİ TÜRKİYE İLE KIYASLAMAK HİÇ DOĞRU DEĞİL. BİZ YÜZYILA YAKIN BİR SÜREDİR OTURTAMADIK Kİ DAHA DÜN BAĞIMSIZLIĞINI KAZANMIŞ BİR ÜLKEDE HERŞEYİN BİR ANDA DÜZELMESİNİ BEKLİYELİM. AZERİ KARDEŞLERİMİZ MİSAFİRPERVER, BİZİM KANIMIZ, BİZİM CANIMIZDIR. TÜRKİYE 'DE HİÇBİR ZAMAN GÜLLÜK GÜLİSTANLIK OLMADI.

JİDİ MNE BAKU YA TEBA VİRNUS :))
...
Yorumu yazan sinan balcin, Temmuz 06, 2011
evet güzel yer....
...
Yorumu yazan sehriyar , Temmuz 06, 2011
baku cok guzel bir yer .ben bu guzel sehirde yasiyiram ve insanlari cok guzel..,ola bilir kotu insan her yerde var..kendini taniyan turk oldugunu biln her kes turkiyeni ve butun turk milletini seviyor..bir de ben 2 gune istanbula geleceyim,gorek nece seherdi??ama inaniyorum hoslanacam..saygilar....butun kardeslere.....
...
Yorumu yazan avsaroglu , Haziran 06, 2011
selamunaleykum kardeslerım Allah nasip ederse Azerbaycan a gıdecegım gıtmemım sebebı iş için ama gonlumdekı azerbaycan dakı kardeslerımı gormek ve onlarla konusup muhabbet etmek azerılerı kardeslerımı cok sevıyorum ve onlara burdan ( kayseri den ) selamlıyorum ALLAHA EMANET OLUN .....
...
Yorumu yazan cengiz, Mayıs 02, 2011
merhaba arkadaslar ben avrupada yasiyorum 1haftaligina bakuye gidip gezmek istiyorum vizeyi bulundugum ulkedemi almam gerekiyor ve ya bakudemi bilgi verirseniz sevinirim tesekurler
...
Yorumu yazan aysel, Şubat 21, 2011
HAMIYA SALAM. Bakı doğurdan da gündə günə gözəlləşir . ama neft(petrol)kokusu getmir. xezer denizinin sahilində salınmış parka getsəniz parka baxıb heyran kalırsınız ama dənizə baxanda necə çirkli olduğunu görəcəksiz.kurgular getirdilər nefti ve diğer çöpleri denizden toplamak üçün ona görə də indi bir az daha temizdir.ama Azerbaycana gelende en çox dikkat etmeniz gereken gerçekdende polisss özellikle trafik polisleri.bir de ki, burda bir şeyi yanlış yazmışlar.şehirden sonra direk kənd(köy)gelmir.şehir, rayon, kənd(köy) .ama bir şeyi çok doğru yazmışlar Türkiyeye olan sevgi.Azerbaycanda misafirleri , yabancı ülke insanlarını çok severler.ama siz yabancı diyilsiniz.nasıl ki İstanbuldan Ankaraya gedirsiz Azerbaycanı da ele bilin.AZERBAYCANA GELMEK İSTEYENLER BUNU ÖZELLİKLE NEVRUZ BAYRAMI ZAMANI YAPSALAR ÇOK DAHA GÜZEL OLUR.mən Azərbaycan türküyəm çalışdım yazımı elə yazım ki, məni daha yaxşı başa düşəsiniz .yazarkən yazı hatası yapmış ola bilərəm. sağ olun
...
Yorumu yazan aytaç özerli, Ocak 26, 2011
bitlis dili ile benzerlik olduğu için azerileri seviyorum
...
Yorumu yazan aliG, Eylül 23, 2010
ben baküde okuyorum 2 yıldır.mimari ve şehir olarak güzel bir yer bakü çok eksiklikler var devlet sistemi olsun diğer alanlarda olsun ama gerçektende çok hızlı yol katediliyor.bu hızlı ilerlemenin sonucu ise olumsuz sonradan görme diye tabir edilen insanların hızla artması hoşgörü ve mütevazilik anlamında birşey kalmadığının delaleti.gidecekler ise yanlarında bol para götürsünler bakü gerçekten pahalı.
...
Yorumu yazan Mehmet, Nisan 01, 2010
Bence Azeriler eleştirmek yerine anlamaya çalışmak gerek neticede bu insanlar 100 yıllık komünizm ve Rus baskısı altında yaşamışlardır ve Milli benlik Irk kimliklerini yeni kazanıyorlar.Kendimize bakarsak Türkçe dışında her türlü lisanı seven gençlerimize ne demeli..Tüm otel,kafe,bar,market,restoran vs isimleri yabancı. O yüzden Azeri kardeşlerime yıkıcı değil yapıcı bakmak gerek çuvaldızı önce kendimize batıralım..Yukarıda arkadaş yazmış inşallah ömrümüz yeterde bir gün tüm Türklerin ortak yaşadığı bir devlet içerisinde seyehat ederiz
...
Yorumu yazan catya, Ocak 08, 2010
salam.ben kendim azeriyim .bakude yasiorum. bikac aydir istanbuldaim staj nedenie .bizler sizleri cok sveriz. baku hakkindada guzel seyler yazmisiniz arkadaslar tskkrler fikirleriniz icin ama ben 4 ayda istanbulda bu sicakligi goremedim malesef hatta orda kirada kaldigim ev sahibi azeri oldgmu bilmior nedenise bizlere iyi bakmamalari. komsular dahil bilmiorlar. ve cok sogukanli insanlariniz var. disardada yabanci oldugmu anladiklari anda bi bakislar degisior hemen sanki yiyecekler gibi seni. istanbula kendisine gelince ise okadar guzel bir sehir ki ben ona ISTANBUL DEYILDE IZZTANBUL DERDIM. IZLE BIR MUCIZEDIR ISTANBUL. asik oldum Istanbula insanlarina deil tabikide. saygilarimla...:)
...
Yorumu yazan yalcın, Aralık 18, 2009
baku cok guzel ama otekı sehırlerı ramazan ayında ordaydım ınsanları tr olunca cok degısıyo ya yemek kulturlerı gormek ıstersenız sumgayıt yada yenı suranıye gıdın hayvan sabah kesılıyo aksama kadar dısarda ustunde ne ıstersenız var tavuklar kesılmıs yerlere atılmıs alıcı beklıyo halkı fakır ama cok ucuz bıze gore pahalı para degerı bızımkınden fazla 50 manat 100 mılyon bıyerın gouzel yerlerını gorupte anlatmayın baku guzel ama ıcı ya arka sokakları
...
Yorumu yazan yıldıray, Ağustos 11, 2009
ben azerbaycani görmeyi çok istiyorum orda olmaktan mutlu olacam ama elimdeki imkanlar kısıtlı olmasindan ziyade inanin gidemiyorum kısmet olur bir gün azerbeycana gidersem orda görmek istediklerim var dünya gözüyle onlarla konuşmak ve sohbet etmek istiyorum azerbaycana burdan sevgiler yolluyorumm
...
Yorumu yazan Birhan ÇAĞATAY, Temmuz 22, 2009
Arkadaşlar,Azerilerle bizim kökenimiz aynıdır ama,nasıl ki bizim bazı gençlerimize sorulduğunda fatih sultan mehmet kimdir de alınan cevap,acaba futbolcumu diye yetişen birileri ya da gençlik ola bilir,bursada komşum var azeri ve inanılmaz harika birisi,şimdi ise bakacam Baküde nasıllarmış,dilerim Azeri-Türk aynı kökenli olduklarını unutmazlar ve birgün ABD gibi Birleşik Türk Cumhuriyetleri kurulur ve dünyaya güzel bir düzen veririz,içeride tam bağımsız ama dışarıya karşı ulusal bir yönetim,geç bile kaldık,dünyanın tek korkusu bu kaldı,keşke hemen uygulansa oluşsa,kurt kuzuları almadan.saygılarımla
...
Yorumu yazan FARUK, Mayıs 26, 2009


çok güzel bir ülke herşeyden önce kardeş
...
Yorumu yazan Cemil, Nisan 24, 2009
Ben de Baküye gittim ve çok etkilendim. Türkiye ve Azerbaycan tahmin edilenden çok daha birbirine benzeyen ve birbirini seven ülkeler. Aslında tek ülke olacak kadar aynı sayılırız diye düşünüyorum. Aynı dili konuşmamız aynı kökten olduğumuzu çok açık gösteriyor. Umarım toplumlar 100 yıllık ayrılıktan doğan ufak farkları hızlı şekilde giderir ve tekrar tek ülke oluruz. Farklı bir ülkeye gidiyor gibi değil Türkiyenin bir şehrine gider gibi gidip gelmek isterdim. Umarım ömrüm boyunca buna şahit olmak kısmet olur. Mutlaka baküye gidin. Teşekkürler
...
Yorumu yazan badu kube, Nisan 23, 2009
Cenk bey sizce Turkiyede butun turkler turk olmasi ile oyunur? deye bilersiz biz ozumuzu ne saniriq? sizin kimi neqativ insanlar bizde de var ve sizler bu munasibetleri pislesdirirsiz. Mence bu problemlerin hell olmasi icin zaman lazim yeni Turkiye ve Azerbaycanin bir birini anlamasi ucun
...
Yorumu yazan burcu, Şubat 16, 2009
ben insanlarını çok beğeniyorum çünkü benim eniştem azeri çok iyi yürekli insanlar
...
Yorumu yazan cenk, Ocak 22, 2009
merhabalar,
Ben tam aksini düşünüyorum. Azeriler hiç te öle Türk asıllı olmakla övünmüyor, kendilerini başka bir şey sanıyorlar. Sonuç olarak onlar hakkındaki fikirlerim pozitiften negatife döndü ister istemez.
...
Yorumu yazan baküye beş yılını gömen bi öğrenci diğer öğrenciler gibi, Aralık 23, 2008
Baküyü cok güzel gezmişsiniz helal olsun ama şu bi gercek sandığınız kadar sevilmiyoruz burada tabi buda bizim sucumuz. bir de bakü sanıldığı kadar ucuz değil aldanmayın ama güzel sehir gezmek görmek icin ama yaşamak icin değil. Gezin görün ama yaşamayı aklınızın ucundan bile gecirmeyin BİR DOST
...
Yorumu yazan Slm, Aralık 15, 2008
Evet çok güzel ve kardeş bir ülke lakin 1 haftalık bakü turu tüm vergileri dahil 2500 YTL sudan ucuz hep merak etmişimdir Türkmen ülkelerini ama 2500 YTL vereceksem Baküye değil Kabeyi 2 kere görmeye giderim zira renkler ve zevkler tartışılmaz ;) bu arada THY den bilet bakmayın bence yalan yere tek gidiş 795 YTL bilet fiyatı 5 ytl indirim yapmışlar :) uygun ve daha az otel parası vereceğimiz tur varsa bilen yassın lütfen bir geceliğe 230 ytl veremem Sözbir otelde kalmıyoruz Diplomat otelde kalıcaz...
...
Yorumu yazan mustafa, Eylül 06, 2008
çok güzel bir ülke herşeyden önce kardeş

Yorum yazin
busy
 
< Önceki   Sonraki >
 
   
   
 
Copyright/TelifHakkı © 2006-2012 Türkiye Turu. Sitedeki bilgiler www.turkiyeturu.com'a aittir. Tüm bilgi ve fotoğraflar www.turkiyeturu.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.